1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Almanya sularında Kuzey Akım 2 çalışmaları başladı

Almanya sularında Kuzey Akım 2 çalışmaları başladı

Rusya'nın Fortuna gemisi Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı inşaası için Alman sularında çalışmalara başladı.

Almanya sularında Kuzey Akım 2 çalışmaları başladı

Enerji Günlüğü - Rusya'nın Fortuna gemisi Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı inşaası için Alman sularında çalışmalara başladı.

Almanya Su Yolları ve Denizlik Otoritesi'nin verdiği bilgiye göre, Rus bandıralı denizaltı boru döşeme gemisi Fortuna, Rus doğal gazını Baltık Denizi'nin altından Almanya'ya taşıyacak Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’nın Alman sularında kalan bölümünde boru döşeme çalışmalarına başladı. 

Açıklamaya göre Fortuna gemisinin Alman sularındaki çalışması 30 Haziran'a kadar devam edecek. Kuzey Akım 2'den yapılan açıklamaya göre de boru döşeme faaliyetleri alınmış izinlere uygun şekilde devam ettiriliyor.

Geçtiğimiz hafta ABD, hattın inşasından sorumlu şirket Nord Stream 2 AG’ye yaptırım uygulamayacağını açıklamıştı. 

Yüzde 95'inden fazlası tamamlanan Kuzey Akım 2 ile birlikte Rusya'nın Baltık Denizi'nin altından Almanya'da doğalgaz ihracat kapasitesi ikiye katlanarak yıllık 110 milyar metreküp üzerine çıkacak. Rus doğalgazının Baltık Denizi'nden Almanya'ya taşıyacak ve Ukrayna, Polonya gibi doğu Avrupa ülkelerini bypass ederek transfer gelirinden edecek Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı ile yılda fazladan 55 milyar metreküp Rus gazının taşınması öngörülüyor. ABD ise Kuzey Akım 2’nin Avrupa’nın Rus gazına bağımlılığını arttıracağını savunuyor.

İlgili Haberler