1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Avdan Madencilik Denizli’de kömür ocağı işletecek

Avdan Madencilik Denizli’de kömür ocağı işletecek

Avdan Madencilik, Denizli’nin Tavas ilçesinde işleteceği açık kömür ocağında yılda 500 bin ton kömür üretmeyi planlıyor. 

Avdan Madencilik Denizli’de kömür ocağı işletecek

Enerji Günlüğü - Avdan Madencilik, Denizli’nin Tavas ilçesinde işleteceği açık kömür ocağında yılda 500 bin ton kömür üretmeyi planlıyor. 

Avdan Madencilik Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş., Denizli İli, Tavas İlçesi, Avdan Köyü sınırları içerisinde; 61796 ruhsat ve 1116508 erişim numaralı alan içerisinde açık kömür ocağı işletmeyi planlıyor. Projenin değeri 900 bin lira olarak hesaplanıyor. 

Proje kapsamında işletilecek olan ocakta yılda 500.000 ton kömür elde edilmesi öngörülüyor. Projenin ekonomik ömrü ise 15 yıl. Dekapaj işlemleri sırasında da yılda 7 milyon ton dekapaj malzeme (pasa) açığa çıkacak. Oluşacak pasa, döküm alanı olarak belirlenen alanda depolanacak ve üretimi biten alanların üzerine serilerek alanın rehabilitasyonu sağlanacak. 

Haziran ayında şirketin Denizli’nin Kale ve Tavas ilçeleri sınırları içinde kurulması planlanan toplam 300 MW kapasiteli Avdan Termik Santrali projesinin durdurulduğu açıklanmıştı. Bununla birlikte CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Termik santral projesinin durdurulduğuna dair açıklamanın henüz resmi bir açıklama niteliği taşımadığını ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerinde bu konuda bir duyuru olmadığını belirterek, durdurmanın yetmediğini ve projenin iptal edilmesi gerektiğini kaydetmişti. 

Enerji Günlüğü  

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler