1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Aydem halka arz için tekrar düğmeye bastı

Aydem halka arz için tekrar düğmeye bastı

Aydem Yenilenebilir Enerji AŞ, hisselerinden bir bölümünü halka arz etmek üzere Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu. Şirket geçtiğimiz yılki halka arz başvurusunu salgın sürecinde geri çekmişti.

Aydem halka arz için tekrar düğmeye bastı

Enerji Günlüğü - Aydem Yenilenebilir Enerji AŞ, hisselerinden bir bölümünü halka arz etmek üzere Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu. Şirket geçtiğimiz yılki halka arz başvurusunu salgın sürecinde geri çekmişti.

Türkiye’nin en büyük entegre enerji şirketlerinden Aydem Enerji’nin yenilenebilir alanında faaliyet gösteren ve portföyü yüzde yüz yenilenebilir kaynaklardan oluşan iştiraki Aydem Yenilenebilir Enerji, hisselerinin Borsa İstanbul’da işlem görmesi için halka arz hazırlıklarına yeniden start verdi.

25 SANTRAL İLE 1020 MW GÜÇ 

Geçtiğimiz yıl içinde yaptığı halka arz başvurusunu, salgın sürecinin yol açtığı belirsizlikler nedeniyle geri çeken şirket, şimdi paylarının halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu’na yeniden başvurdu. Türkiye geneline yayılmış, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı 25 elektrik üretim santrali ile 1.020 MW kurulu güce sahip Aydem Yenilenebilir Enerji AŞ, yılda 3 milyar kilovatsaatten (kWh) fazla elektrik üretiyor.

HALKA ARZ’I GARANTİ YATIRIM YÖNETECEK

Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş.’nin halka arzında konsorsiyum liderliğini Garanti Yatırım, İş Yatırım, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile Yapı Kredi Yatırım üstlenecek. Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ve Ziraat Yatırım ise süreçte eş liderler olarak görev alacak.

HİBRİT SANTRALLERE AĞIRLIK

Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli, yenilenebilir enerji kaynaklarının cazibesinin tüm dünyada giderek arttığını belirterek şirketin bu alandaki potansiyeline güvendiklerini vurguladı. Aydem Yenilenebilir Enerji’nin sektördeki 25 yılı aşan tecrübesi ve ülkenin dört bir yanına yayılmış yenilenebilir kaynaklara dayalı 25 modern santrali bulunduğunu hatırlatan Küpeli “2021 yılı içinde hibrit üretim tesisi yatırımlarımızla portföyümüzün çeşitliliğini artırıyoruz. Teknoloji tabanlı olarak gelişmeye devam ederek kurulu gücümüzü geçmişte olduğu gibi artırmayı hedefliyoruz” dedi.

2021 HİBRİT SANTRALLER İÇİN YATIRIM YILI

Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgelerine yayılmış hidroelektrik, rüzgar, jeotermal ve çöp gazı santralleriyle elektrik üreterek yenilenebilir enerjide 25 yılı aşkın bilgi ve birikime sahip olan şirket, 2021 yılını hibrit yatırımlar için de başlangıç olarak belirledi. Hibrit santraller sayesinde mevcut santrallerin kapasitelerinin daha verimli kullanılması ve elektrik üretimlerinin artması sağlanacak.

TASARIM, KURULUM, İŞLETME’Yİ KENDİSİ YAPIYOR

1995 yılında Türkiye’nin ilk özel hidroelektrik santralini hayata geçiren şirket, Türkiye’nin sürdürülebilir kaynaklarla büyümesine katkı sağlıyor. Hidroelektrik, rüzgar, jeotermal ve çöp gazı kaynaklarından elektrik üreten Aydem Yenilenebilir Enerji, portföyünde yer alan enerji santrallerinin tasarımından mühendislik ve işletme aşamalarına kadar geliştirme ve yapım işlerini kendi çatısı altında yürütüyor veya koordine ediyor.

İlgili Haberler