1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Küpeli: Aydem Yenilenebilir Enerji yatırımcılar için güvenli bir liman

Küpeli: Aydem Yenilenebilir Enerji yatırımcılar için güvenli bir liman

Aydem Enerji CEO'su İdris Küpeli, %89 oranında dolara endeksli geliri ve santrallerinin coğrafi dağılımındaki çeşitlilikle Aydem Yenilenebilir Enerji’nin potansiyel yatırımcılar için güvenli bir liman olduğunu söyledi.

Küpeli: Aydem Yenilenebilir Enerji yatırımcılar için güvenli bir liman

Enerji Günlüğü - Aydem Enerji CEO'su İdris Küpeli, %89 oranında dolara endeksli geliri ve santrallerinin coğrafi dağılımındaki çeşitlilikle Aydem Yenilenebilir Enerji’nin potansiyel yatırımcılar için güvenli bir liman olduğunu söyledi.

Halka arzı 19-22 Nisan arası yapılacak olan Aydem Yenilenebilir Enerji'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Aydem Enerji'nin CEO'su İdris Küpeli, çevrimiçi basın toplantısıyla halka arz süreciyle ilgili bilgi verdi. Aydem Yenilenebilir Enerji’nin halka arzının potansiyel yatırımcılar için güvenli bir liman teşkil ettiğini vurgulayan Küpeli, “Odağına sadece yenilenebilir kaynakları alan, çevre dostu bir yaklaşımla üretim yapan şirketimizin halka arzı; yatırımcılar açısından rüzgar, güneş ve hidroelektrik yatırım fırsatları için doğru konumlanmış, büyüme ve getiri odaklı cazip bir yatırım fırsatı anlamı taşıyor” ifadesini kullandı.

Küpeli ‘Neden Aydem Yenilenebilir Enerji?’ sorusunun yanıtını şu başlıklarla özetledi:

Türkiye’nin %100 yenilenebilir en büyük şirketi

Gelirlerinin yüzde 89’u dolar bazlı ve devlet alım garantili

Rakipsiz ESG profiliyle uluslararası yatırımcılara ve farklı finansman kaynaklarına benzersiz erişim

Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış, modern ve genç varlıklar

5 yılda kurulu gücünü 2 katına çıkarma planı

Yalın operasyon yapısı

ÖNCELİĞİMİZ HİBRİT ÜRETİM

Halka arzın yanında 2021 yılında hibrit üretimin öncelikleri olduğunu belirten Küpeli, 5 yıl içerisinde şirketin kurulu gücünü iki katına çıkararak 2.000 MW seviyelerine ulaştırmayı hedeflediklerini kaydetti. Küpeli, son 13 senede şirketin yıllık bileşik %20’lik büyüme oranının bu hedefin ne kadar erişilebilir olduğunu kanıtladığını da sözlerine ekledi. 

HALKA ARZ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAŞLIYOR

Türkiye’nin sadece %100 yenilenebilir kaynaklardan enerji üreten en büyük şirketi Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş.’nin halka arzında talep toplama süreci 19 Nisan Pazartesi günü başlayacak ve 22 Nisan Perşembe sona erecek. 

Pay başına fiyat aralığının 8,50 – 9,90 TL olarak belirlendiği, oransal dağıtım yöntemiyle gerçekleşecek halka arzda, 1 milyar TL’lik gelir hedefleniyor. Söz konusu halka arz, son 3 yılın en büyük halka arzı olarak öne çıkıyor.  

Sabiha KÖTEK - Enerji Günlüğü 

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler