1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Kuzey Akım 2’de çalışmalar tamamlanmak üzere

Kuzey Akım 2’de çalışmalar tamamlanmak üzere

Rus gazını Baltık Denizi üzerinden Almanya ve Avrupa'ya ulaştıracak Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’nda çalışmalar %99 oranında tamamlandı. 

Kuzey Akım 2’de çalışmalar tamamlanmak üzere

Enerji Günlüğü - Rus gazını Baltık Denizi üzerinden Almanya ve Avrupa'ya ulaştıracak Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’nda çalışmalar %99 oranında tamamlandı. 

Rusya'nın deniz altına boru döşeme gemisi Fortuna, Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’nın nihai bölümü üzerinde çalışmaya devam ediyor. Boru hattını işletecek olan İsviçre merkezli Nord Streem 2 AG şirketinden yapılan açıklamaya göre, Kuzey Akım 2'nin yüzde 99'u tamamlandı.

HAT 23 AĞUSTOSTA TAMAMLANACAK İDDİASI

Öte yandan DW tarafından yayınlanan ve kaynak belirtilmeyen habere göre tüm çalışmalar 23 Ağustos'ta bitirilecek. Ancak şu ana kadar konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmış değil. Ukrayna basını ise bu habere ilişkin 24 Ağustos’un hatta karşı olan Ukrayna’nın 30. Bağımsızlık günü olduğuna dikkat çekiyorlar.

Kuzey Akım 2'nin Cuma günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında Moskova'da yapılacak görüşmede gündeme gelmesi bekleniyor. 

1200 kilometre uzunluğundaki hattan yılda 55 milyar metreküp doğal gaz taşınması hedefleniyor. Kuzey Akım 2 ile birlikte Rusya'nın Baltık Denizi'nin altından Almanya'da doğalgaz ihracat kapasitesi ikiye katlanarak yıllık 110 milyar metreküp üzerine çıkacak. Projenin maliyetinin yarısını Rus kamu enerji şirketi Gazprom, diğer yarısını ise Alman şirketleri Wintershall ve Uniper'in yanı sıra Fransız Engie, Avusturyalı OMV ve İngiltere-Hollanda ortaklığındaki Royal Dutch Shell üstleniyor.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler