1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Kuzey Akım 2’ye gaz basılmaya başlandı

Kuzey Akım 2’ye gaz basılmaya başlandı

Rus doğal gazını Baltık denizinin altından Almanya'ya taşımak için inşaa edilen Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’na doğal gaz doldurulmaya başlandı. 

Kuzey Akım 2’ye gaz basılmaya başlandı

Enerji Günlüğü - Rus doğal gazını Baltık denizinin altından Almanya'ya taşımak için inşaa edilen Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’na doğal gaz doldurulmaya başlandı. 

Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı operatörü Nord Stream 2 AG şirketi, hatta gaz basmaya başladığını açıkladı. Yapılan açıklamada, boru hattına gerekli stokların oluşturulması ve teknik testler için gerekli basıncın sağlanması için gaz pompalanmaya başlandığı kaydedildi. 

Hattın ilk aşaması için basılan gazın sonraki dönemde yapılacak test için gereken basıncı yaratacağını vurgulayan şirket, ikinci aşamaya gaz basma hazırlıklarının da sürdüğünün altını çizdi. 

Danimarka Enerji Ajansı, dün aldığı karar ile iki paralel boru dizisinden oluşan hattın B borusunun faaliyete geçebileceğini, A borusunun faaliyete geçmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Rusya'nın Baltık Denizi üzerinden doğal gaz ihracat kapasitesini 110 milyar metreküpe çıkaran Kuzey Akım 2 boru hattının inşaatı 10 Eylül'de tamamlandı. 1200 kilometre uzunluğundaki hattan yılda 55 milyar metreküp doğal gaz taşınması hedefleniyor. Kuzey Akım 2 ile birlikte Rusya'nın Baltık Denizi'nin altından Almanya'da doğalgaz ihracat kapasitesi ikiye katlanarak yıllık 110 milyar metreküp üzerine çıkacak.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler