1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Trump petrol ve gaz sektörü için harekete geçti

Trump petrol ve gaz sektörü için harekete geçti

ABD Başkanı Donald Trump, Enerji ve Hazine bakanlarına ABD petrol ve gaz sektörüne fon sağlanmasına yönelik bir plan hazırlamaları talimatı verdi.

Trump petrol ve gaz sektörü için harekete geçti

Enerji Günlüğü - ABD Başkanı Donald Trump, Enerji ve Hazine bakanlarına ABD petrol ve gaz sektörüne fon sağlanmasına yönelik bir plan hazırlamaları talimatı verdi.

ABD Başkanı Donald Trump dün, petrol ve doğalgaz sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler için fonlama yaratmak ve istihdamı korumalarına destek olmak için enerji ve hazine bakanlarını görevlendirdiğini açıkladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle küresel petrol talebinde yaşanan keskin düşüşün ham petrol fiyatlarını rekor seviyelere indirmesi sonrasında Enerji Bakanı Dan Brouillette ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin'e ABD petrol ve gaz sektörüne yardım edilmesi talimatı verdiğini belirten Trump, "Enerji Bakanını ve Hazine Bakanını, bu çok önemli olan petrol ve gaz şirketleri için fonlar oluşturmaları ve istihdamın korunması için görevlendirdim" ifadelerini kullandı. Açıklamasında petrol ve gaz sektörü için harekete geçirilecek fon büyüklüğü veya hangi şirketlerin bu fonları almak için uygun olacakları konusunda bilgi vermeyen Trump, "Büyük ABD petrol ve gaz sanayinin çökmesine vermeyeceğiz" dedi. 

Tahminlere göre sektörün finansal kuruluşlara 200 milyar dolardan fazla borcu bulunuyor. Bu ayın başında Whiting Petroleum Chapter 11 iflas başvurusu yapan ilk büyük üretici olmuştu.

ABD enerji ve doğalgaz sektörü geçtiğimiz gün, FED'den şirketler için ortaya koyduğu 600 milyar dolarlık kredi programının şartlarında petrol ve gaz şirketlerinin yararlanmalarının yolunu açacak değişiklikler yapmasını talep etmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler