1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Akkuyu NGS’de ilk ünitenin teçhizatı tamamlanıyor

Akkuyu NGS’de ilk ünitenin teçhizatı tamamlanıyor

Akkuyu NGS’nin 1. Güç Ünitesindeki makine dairesine köprü vinci kuruldu.

Akkuyu NGS’de ilk ünitenin teçhizatı tamamlanıyor

Enerji Günlüğü - Akkuyu NGS’de 1. Güç Ünitesinin makine dairesine kurulan köprü vinci, hizmet vermeye başladı. 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaat sahasında 1. Güç Ünitesi’nin makine dairesine kurulan 350 ton kaldırma kapasiteli köprü vinci devreye alındı. 

Türbin binasının en önemli vinci olan elektrikli çift kirişli köprü vinci, nükleer güç santralinin inşaat ve montaj çalışmaları sırasında ve işletme aşamasında kaldırma, taşıma ve yükleme-boşaltma işlemlerinin yapılmasına imkân veriyor.

1. Güç Ünitesi’nin makine dairesine farklı seviyelerde kurulmuş olan toplam üç köprü vincini yüksek teknolojili kontrol sistemi bir arada tutuyor. Bu sistem, tüm işletme senaryolarında vinçlerin, kancaların veya halatların çarpışma olasılığını ortadan kaldırıyor. Üst kademede, iki adet küçük tekerlekli yük arabası ve traversle donatılmış ana köprü vinci yerini aldı. Türbin bölümünün alt kademesinde ise sırasıyla 30 ve 15 ton kaldırma kapasiteli geniş açıklıklı köprü vinçleri bulunuyor.

EKİPMANIN ÖMRÜ SANTRALİN ÖMRÜNE PARALEL BELİRLENİYOR

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, köprü vincinin devreye alınmasıyla ilgili açıklamasında, “Gerekli tüm kontrol işlemleri tamamlandıktan sonra türbin bölümünün üç köprü vincinden ilki ve en önemlisi devreye alındı. Montaj tamamlandıktan sonra tüm vinçler, ekipmanın kurulumu ve makine dairesindeki ağır yüklerin taşınması için kullanılacak. Güç ünitesinin işletilmesi sırasında vinçler, türbin binasının ana ve yardımcı ekipmanının bakım ve onarımını organize etmek için gereklidir. Her vinç ve vinçlerin hizmet vereceği süreler, güç ünitesinin tüm işletme süresine göre tasarlandı. Çalışmalarımızın bütün etaplarında gerek tasarım gerekse üretim sırasında en yüksek düzeyde güvenilirlik sağlanmaktadır” diye konuştu. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler