1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Almanya’dan ABD’ye Kuzey Akım 2 tepkisi

Almanya’dan ABD’ye Kuzey Akım 2 tepkisi

Almanya, ABD’nin Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı’na yönelik yaptırımların genişletilmesini öngören tasarısının uluslararası yasaların ihlali olduğunu açıkladı.

Almanya’dan ABD’ye Kuzey Akım 2 tepkisi

Enerji Günlüğü - Almanya, ABD’nin Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı’na yönelik yaptırımların genişletilmesini öngören tasarısının uluslararası yasaların ihlali olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz hafta ABD Senatosu'na Rus doğal gazını Almanya üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Kuzey Akım-2 projesine yönelik daha ağır yaptırımlar öngören bir tasarı sunuldu. Tasarıda, Kuzey Akım 2 projesi kapsamında su altı boru döşeme çalışmalarında yer alan ve projeye kredi veren tüm şirket ve bankalara yaptırım istendi. Bu tasarıya Almanya’dan tepkiler gelmeye devam ediyor. Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, ABD Senatosu'na sunulan ve Rusya'nın Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattına yönelik yaptırımların genişletilmesini öngören tasarının, uluslararası yasaların ihlali olduğunu savundu. 

Altmaier, "Alman hükümeti uzun süreden bu yana, ekstra sınır ötesi yaptırımlar ile uluslararası yasaların ihlal edildiği ve uluslararası işbirliğine katkı yapmadığı görüşünde" diye konuştu. 

Daha önce de Alman Federal Meclisi (Bundestag) Ekonomik İşler ve Enerji Komitesi Başkanı Klaus Ernst, ABD'nin Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesine yönelik baskısını sürdürmesi halinde ABD gazına cezai vergi getirebileceklerini açıklamıştı. 

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler