1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Botaş: İran dahil doğal gaz borcumuz yok

Botaş: İran dahil doğal gaz borcumuz yok

Yaşanan doğal gaz kısıntılarının borçtan kaynaklandığı iddialarını yalanlayan Botaş, İran dahil hiç bir doğal gaz tedarikçisine borcu bulunmadığını açıkladı.

Botaş: İran dahil doğal gaz borcumuz yok

Enerji Günlüğü - Botaş, İran dahil hiç bir doğal gaz tedarikçisine borcu olmadığını açıkladı. 

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), yaşanan doğal gaz kesintileriyle ile ilgili bazı iddialara sosyal medya hesabından yanıt verdi. BOTAŞ, “BOTAŞ'ın İran’a borcu olduğu için böyle bir kesinti yapıldı" yönündeki iddia konusunda, "Bu iddia tamamıyla gerçek dışıdır. BOTAŞ’ın İran dahil hiç bir tedarikçisine borcu bulunmamaktadır" açıklaması yaptı. 

GAZ DEPOLARI YAZIN DOLDURULUP KIŞIN KULLANILIYOR

Botaş ayrıca, ‘2018 Ocak ayında depolarda var olan doğal gaz yüzde 73 oranında iken şimdi yüzde 32 seviyesinde’ iddialarına da yanıt verdi. Doğal gaz depolarının yaz dönemlerinde doldurulup kış dönemlerinde ihtiyaca göre kullanıldığını belirten Botaş, “Depo doluluk oranları kış koşullarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Mevcut durumda ortaya çıkan kış koşullarındaki doğal gaz talebini karşılamak adına doğal gaz depolarımız planlamalarımız çerçevesinde azami seviyede kullanılmaktadır” ifadesini kullandı.

FİYATLAR YÜKSELİNCE DEPOLARDAKİ GAZ BİTİRİLDİ İDDİASINA YANIT

Türkiye'nin yaz aylarında gaz fiyatları yükselince depolardaki gazı bitirdiği yönündeki iddia ile ilgili BOTAŞ, “Türkiye'nin yaz dönemi doğal gaz talebi uzun dönemli doğal gaz alım ve satım anlaşmalarımıza bağlı boru ve LNG arz kaynaklarından sağlanmaktadır" değerlendirmesini yaptı. Açıklamada, "Yaz döneminde doğal gaz depolama tesislerimizde depolama yapılmakta olup her yıl olduğu gibi bu yıl da planlamalarımız kapsamında depolama tesislerimizde azami miktarda doğal gaz depolanmıştır. İhtiyaç duyulan günlerde doğal gaz depolarından gaz kullanımı yapılmaktadır" bilgisi verildi.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler