1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Doğu Akdeniz Boru Hattı anlaşması imzalandı

Doğu Akdeniz Boru Hattı anlaşması imzalandı

Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs EastMed olarak bilinen Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı inşası için 6 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladılar. 

Doğu Akdeniz Boru Hattı anlaşması imzalandı

Enerji Günlüğü - Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs EastMed olarak bilinen Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı inşası için 6 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladılar. 

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de attığı adımlar, Türkiye’yi dışlayan politikaların hızlanmasına yol açtı. Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs, daha önce duyurdukları üzere bugün Atina’da bir araya gelerek, Doğu Akdeniz doğal gazının Avrupa'ya Akdeniz altından yapılacak boru hattıyla gönderilmesini içeren EastMed doğalgaz boru hattının inşası için 6 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladılar. Anlaşmanın ilerleyen bir tarihte İtalya tarafından da imzalanmasıyla tamamlanması bekleniyor. 

İTALYA'NIN DA ANLAŞMAYI İMZALAMASI BEKLENİYOR

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun katılımıyla imzalanan anlaşma kapsamında, İsrail'deki Levant havzası açıklarındaki doğalgaz rezervlerinden başlayacak olan EastMed boru hattı, Akdeniz boyunca ilerleyecek, Girit Adası ve Yunanistan anakarası üzerinden İtalya'ya kadar uzanacak. Yıllık 20 milyar metreküplük kapasiteye sahip olacak hattın inşası için gerekli yatırım miktarı yaklaşık 6 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

Yaklaşık 2 bin kilometre uzunluğunda olması beklenen EastMed boru hattının Avrupa Birliği'nin (AB) doğalgaz ihtiyacının yüzde 10'unu karşılaması ve bu sayede birliğin Rusya'ya olan enerji bağımlılığını azaltması öngörülüyor.

TÜRKİYE’YE MESAJ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, imza töreni sonrası yaptığı açıklamada, üç ülke arasındaki enerji ittifakının hiçbir ülkeyi tehdit amaçlı olmadığını ve her ülkenin katılımına açık olduğunu belirterek, "Bu işbirliğine katılacak ülkelere koşulan tek şart, iyi komşuluk ilkelerine ve uluslararası hukuk kurallarına saygılı olmalardır" dedi. 

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da üç ülke arasında enerji alanındaki işbirliğinin bölgede barış ve istikrarın güvencesi olduğunu söyledi.

Yunanistan Kıbrıs ve İsrail, 20 Mart'ta İsrail'de yapılan ve Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun da katıldığı bir toplantıda boru hattı için bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi konusunda üçlü mekanizma oluşturan bir anlaşmaya varmıştı. Avrupa Birliği East-Med boru hattı projesinin fizibilitesi için destek veriyor.

Doğu Akdeniz gazının Türkiye'ye çok daha kısa bir boru hattıyla ulaştırılması buradan da Avrupa'ya ulaştırılması gerek teknik gerekse finansal olarak daha uygun.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler