1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Kapatılan termik santrallere 1 yıl çalışma ruhsatı verildi

Kapatılan termik santrallere 1 yıl çalışma ruhsatı verildi

Yılbaşında kapatılan ve yapmaları gereken çevre yatırımlarını tamamlayan altı termik santralden bazılarına tam bazılarına da kısmi olarak 1 yıllık geçici çalışma ruhsatı verildi.

Kapatılan termik santrallere 1 yıl çalışma ruhsatı verildi

Enerji Günlüğü - Yılbaşında kapatılan ve yapmaları gereken çevre yatırımlarını tamamlayan altı termik santralden bazılarına tam bazılarına da kısmi olarak 1 yıllık geçici çalışma ruhsatı verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kapatılan termik santrallere ilişkin Manisa’da bir açıklama yaptı. Kurum, kapatılan santrallerde yapılan incelemelere göre, işletmecilerin zorunlu olarak kurması gereken baca gazı filtrelerini, baca gazı arıtma ve sürekli emisyon ölçüm sistemlerini büyük ölçüde tamamladığına işaret ederek, “Santrallerin kalan kısmında ise çalışmalar devam ediyor. Yaklaşık 142 milyon lira tutarındaki çevresel yatırımlarını tamamlayan Soma Termik Santrali’nin 6 ünitesinden 4’üne, Kangal Termik Santrali’nin kapalı olan 2 ünitesine, Çatalağzı Termik Santrali’nin kapalı olan 2 ünitesine, Seyitömer Termik Santralimizin 4 ünitesinden 2’sine, Tunçbilek Termik Santralimizin de 3 ünitesinden 2’sine ve Afşin A Termik Santrali’nin de 4 ünitesinden 2’sine bir yıl geçici çalışma ruhsatı verilmiştir. Bu üniteler mevzuata uygun hale getirilmiştir” dedi. 

Yılbaşında 5 santrali tamamen, bir santrali de kısmi olarak kapattıklarını hatırlatan Kurum, "Kapatma işlemlerinden sonra da termik santrallerin çevre mevzuatı kapsamında yapmaları gereken çevre yatırımlarını, faaliyetlerini devam ettirip ettirmediklerini de sürekli olarak denetledik, takip ettik." dedi.

İNTERNET ÜZERİNDEN SÜREKLİ İZLEYECEĞİZ

Kurum, geçici faaliyet belgesi verilen tesislerin bacalarındaki emisyon değerini internet üzerinden sürekli izleyeceklerini vurgulayarak, şunları aktardı:

"Bu santrallerin devam eden yatırımlarına ilişkin programları da aldık. Bu programların da takipçisi olacağız. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadığımız durumda mevzuata uygun olarak işletilen santrallerimize Çevre İzin Belgeleri'ni de vereceğiz. Mevzuatta yer alan limit değerlerin aşılması durumunda ise kapatma dahil tüm idari yaptırımları 1 Ocak’ta yaptığımız gibi kararlılıkla uygulayacağımızı duyurmak isterim.”

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler