1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Novak: Rusya'nın petrol üretiminde ciddi bir düşüş olmayacak

Novak: Rusya'nın petrol üretiminde ciddi bir düşüş olmayacak

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksander Novak, AB ve G7 tarafından Rus petrolüne uygulanan fiyat sınırının fiyatları artıracağını kaydetti.

Novak: Rusya'nın petrol üretiminde ciddi bir düşüş olmayacak

Enerji Günlüğü -  Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksander Novak, Rus petrolüne uygulanan fiyat sınırının Rusya’nın petrol üretimini azaltılabileceğini ancak bu azaltımın çok fazla olmayacağını açıkladı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksander Novak, Ukrayna işgali nedeniyle Avrupa Birliği ve G7 ülkeleri tarafından Rus petrolüne karşı uygulamaya konan fiyat sınırı nedeniyle üretimi düşürebileceklerini, ancak bunun çok ciddi bir düşüş olmayacağını söyledi. 

“RUS PETROLÜNE RAĞBET DEVAM EDECEK”

Rus petrolüne fiyat sınırı uygulanmasının şirketler üzerinde etkileri olabileceğini, ancak piyasanın Rus petrolüne rağbet göstermeye devam edeceğini öngördüklerini ifade eden Novak, "Rusya petrol için lojistik zincirlerini değiştiriyor, ancak bunu bir trajedi olarak görmüyoruz. Petrol ticareti için daha küçük tüccarlar ile çalışıyoruz ve arz sigorta uygulamalarını değiştiriyoruz" diye konuştu.  

Rus petrolüne fiyat sınırı uygulamasının fiyatları artıracağını savunan Novak, Aralık ayında Rusya'nın üretiminin Kasım ayı seviyesinde devam ettirileceğini de vurguladı.  

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, deniz yoluyla taşınan Rusya petrolüne varil başına 60 dolar tavan fiyat belirleme konusunda anlaşmaya varmıştı. Avrupa Birliği tarafından alınan kararın ardından G7 ülkeleri ve Avustralya da Rus petrolüne 60 dolar tavan fiyat uygulanması konusunda anlaşma sağlandığını açıklamıştı. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler