1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Okumuş: Bayi kârında kuruştan yüzdeye geçiş şart

Okumuş: Bayi kârında kuruştan yüzdeye geçiş şart

PÜİS Başkanı İmran Okumuş, akaryakıt bayilerinde kısa zamanda maktu yerine oransal kâr sistemine geçilmesini beklediklerini açıkladı.

Okumuş: Bayi kârında kuruştan yüzdeye geçiş şart

Enerji Günlüğü - PÜİS Başkanı İmran Okumuş, akaryakıt bayilerinin ticaretini sürdürebilmeleri için kuruştan yüzdeye dönüşün mecburiyet olduğunu kaydetti.

Akaryakıt bayilerinin satış fiyatı ne olursa olsun aynı kârı elde etmelerini içeren sistemin değişeceği kaydedildi. Dünya Gazetesi’nden Hüseyin Gökçe’nin haberine göre, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası( PÜİS) Başkanı İmran Okumuş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve EPDK ile uzun süredir yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuçlandığını ve akaryakıt bayilerinin satış fiyatı ne olursa olsun aynı kârı elde etmelerini içeren sistemin değişeceğini açıkladı.

“KURUŞTAN YÜZDEYE DÖNÜŞ MECBURİYET OLDU”

Mevcut sistemin 1286 akaryakıt bayisi için sürdürülebilir olmaktan tamamen çıktığını kaydeden Okumuş, kısa zamanda maktu yerine oransal kâr sistemine geçilmesini beklediklerini dile getirdi.

Satış fiyatı ne olursa olsun aynı miktarda kâr uygulanmasının büyük haksızlık olduğunu belirten Okumuş, “Kar marjında yüzdeye dönüş için Hazine ve Maliye Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve EPDK ile görüştük. Makul önerilerimizi olumlu karşılıyorlar, kuruşla belirlenen kâr marjının yetersiz olduğunu kabul ediyorlar. Bayilerin ticaretini sürdürebilmeleri için kuruştan yüzdeye dönüş mecburiyet oldu” dedi.

"BAYİNİN KAR MARJI %9 CİVARINDA OLMALI"

Mevcut akaryakıt fiyatlarıyla brüt kâr marjının yüzde 6’nın altında olduğunu söyleyen Okumuş, bayinin yaşayabilmesi için gerekli olan oranın ise yüzde 9 civarında olduğunu belirtti. Okumuş, sistem değişikliğinde devletin vergi kaybının olmayacağının altını çizdi.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler