1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Novatek, Arctic LNG-2’nin son hattını erken tamamlayacak

Novatek, Arctic LNG-2’nin son hattını erken tamamlayacak

Rus enerji şirketi Novatek, Arctic LNG 2 tesisinin üçüncü hattını planlanandan 1 yıl önce tamamlamayı hedefliyor.

Novatek, Arctic LNG-2’nin son hattını erken tamamlayacak

Enerji Günlüğü - Rus enerji şirketi Novatek, Arctic LNG 2 tesisinin üçüncü hattını planlanandan 1 yıl önce tamamlamayı hedefliyor.

Rusya'nın en büyük bağımsız doğalgaz üreticisi olan Novatek, Kutuplardaki ikinci LNG projesi Arctic LNG-2 sıvılaştırılmış doğal gaz tesisinin üçüncü ve nihai hattının inşaasını 2025 yılına kadar tamamalamayı planladıklarını bildirdi. Novatek daha önce yaptığı açıklamada, ilk hattı 2023, ikinci hattı 2024 ve üçüncü hattı 2026 yılında devreye alacaklarını duyurmuştu. 

Novatek CEO’su Leonid Mikhelson yaptığı açıklamada, COVID-19'a rağmen, Arctic LNG 2 uygulama programından sapmadıklarını belirterek, "Daha önce, üçüncü hattı 2026'da planlamıştık, ancak şimdi hatlar 2023, 2024 ve 2025'te başlatılacak” dedi. 

Rusya’nın Yamal-Nenets Özerk Bölgesi’nde (Yamalya) bulunan Proje, her biri 6,6 milyon ton/yıl LNG ve en az 1,6 milyon ton/yıl sabit yoğunlaştırılmış gaz kapasiteli üç LNG hattının yapımını içeriyor. Üç hattın toplam LNG kapasitesi 19,8 milyon ton/yıl olacak. 

Arctic LNG 2 projesinde Novatek ve Fransız Total dışında Çinli CNPC ve CNOOC şirketleriyle Japon Mitsui ve Jogmec şirketlerinin de hisseleri bulunuyor.

İlgili Haberler